Take a walk down the Burger Boulevard - да си поговорим за бургери
Знаете ли какво е бургер? Представете си, че това не е просто „питка с парче месо и някакви зеленчуци“, както ще се опитат да ви убедят на много места в България. Ще ви разкажем повече за тази популярна „култура на хранене“, но нека първо да приготвим бургер! Нуждаете се от:
- Рецептата - не се смейте, тук има рецепта и технология, нищо, че привидно изглежда простичко. Ако заложите на това, че няма "нищо сложно и каквото и да сложите, все ще е вкусно", губите. Както всяка храна, бургерът иска внимание и майсторлък, точна ръка, техника и усет.
- Хлебчето - бургер питката е по-особена на вкус, леко сладникава. Поръсена е със сусам. Не, не може да я замените с "каквато и да е питка". Просто вкусът е различен.
- Месото - за да получите вкусен бургер, трябва ви прясно телешко месо, смляно и овкусено. Не бива да се прекалява с подправките, като всеки готвач може да избере и своята тайна комбинация/вкус. Не се сърдете, ако не го сподели с вас. Може да се окаже търговска тайна, основа за многомилионен бизнес. Свинското месо е също подходящо, но класическата рецепта е с телешко.
- Специалният сос/дресинг - също можете да импровизирате, даже е препоръчително. Питката се намазва леко. Нищо общо с популярната в България тенденция "да удавите" сандвича си с кетчуп, горчица, майонеза. Ако го правите, то вие не можете да усетите нищо от вкуса му. Сосът е още един начин да покажете индивидуалност и кулинарен почерк. Трябва да е вкусно, най-важното условие.
- Пържените картофки - по традиция, в България те са вътре в сандвича. Защо да не се поднесат отделно, за да можете да усетите вкуса им?
- Зеленчуците - лист зелена салата е очаквано допълнение, което придава онова приятно хрупкане. Резен домат и малко червен салатен лук? Защо да не добавим и тях?
- Добавките - сирене чедър или парче бекон. Още един нюанс, който обогатява вкуса на прясно изпечено месо, пикантен сос и сладка питка.
Да видим резултата, готов за поднасяне:
Време за приготвяне на един бургер - 7 минути - изпичането на месото и пърженето на картофките, както и сглобяването на самия сандвич. Не приемайте "едноминутни" импровизации в микровълновата. Всичко трябва да се направи пред очите ви!
Приготвено със съдействието на братята Христо и Кирил Маркови, собственици на заведението „Бургер Булевард“. В него те предлагат автентични (или максимално близки до оригинала) бургери, бързата закуска, която храни голяма част от света.
Рецепта за вегетариански бургер с четири вида бобови култури - видео
Ако случайно не ядете месо, то бобеният бургер може да е интересно разнообразие в менюто ви.
Необходими продукти:
• няколко питки за хамбургер
За бобените кюфтета:
• 600 грама сварен боб (или микс от няколко вида)
• 200 грама консервиран или предварително сварен нахут
• 100 грама зелена сладка чушка
• 1 глава червен лук
• Връзка пресен магданоз
• 80 грама натрошен сух хляб
• 30 милилитра сос Уорчестър
• 30 милилитра чили сос
Добавки:
• домат
• листа зелена салата или маруля
• червен лук
• любим сос
Начин на приготвяне:
Нарежете чушките, връзката магданоз и главата червен лук. Сложете ги в отделни съдове. Смелете лука с помощта на блендер, след което прехвърлете върху слой марля и изцедете старателно сока от зеленчука. За „каймата“ е необходима само сухата лучена каша, запазете я.
Смесете зърната боб и нахут (отцедени от течността) в съда на блендер и смелете до получаване на гъста маса, към която добавете двата вида сос (чили и Уорчестър). Разбийте още веднъж и тогава към тази комбинация прибавете изцедения от сока лук, наситнения магданоз, парченцата чушка, пасирайте и изсипете сместа в голяма купа. Сложете натрошения стар хляб и месете с ръце в продължение на пет минути.
От готовата смес направете кръгли кюфтета, сплескайте ги между дланите си, за да станат плоски и ги изпечете върху добре нагорещена намазнена плоча.
Време е да сглобите хамбургера.
Разрежете питките на две части и намажете вътрешните им страни с предпочитан от вас сос (не прекалявайте с количеството му). След това сложете накъсани листа зелена салата или маруля върху долната част на хлебчетата, отгоре - по резен домат, парченца червен лук и накрая бобеното кюфте. Затворете с втората половина от питките и хамбургерите са готови. Може да им се насладите.
Добър апетит!
Вкусен клуб сандвич Чикън бейкън - видео
Чикън бейкън е импровизация, развита на база прясно изпечена фокача с розмарин и пилешко филе, овкусени с чеснов дресинг. Сандвичът комбинира нежният вкус на пилешкото месо с уханието на розмарин и чесън. Вижте повече за направата му във видеото:
Необходими продукти:
- 140 грама пилешко филе
- фокача с розмарин
- резен бекон
- зелена салата
- резен домат
- домашно приготвен чеснов дресинг
Да приготвим двоен чийз бургер - видео
Двоен чийзбургер е нестандартен сандвич, умело съчетание от мляно телешко месо, сирене чедър и свежи зеленчуци, поставени между традиционна бургер питка със сусам и домашно приготвен дресинг.
Необходими продукти:
- 280 грама мляно телешко месо
- 2 лентички сирене чедър
- резенчета домат
- зелена салата
- 1 глава лук
Във видеото ще можете да видите всички операции по приготвянето на чийзбургера. Да напомним, той е не само вкусен, но и доста калоричен.
ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ
Къде и как възниква бургерът?
Историята на една от най-известните храни по света и до днес остава неясна. Много страни проявяват претенция за авторството на бургера, тъй като по едно и също време той навлиза с голяма сила в Европа и САЩ. Кулинарните експерти съставят свои рецепти, като използват местни продукти, но общата идея е една – питка, разделена на две, с пълнеж от месо и зеленчуци.
Относно възникването на бургера, за най-достоверна се приема версията за немски търговец, пътуващ през 1800 година по земите на Азия. Той остава очарован от начина, по който номадските татари складират месото си. Тъй като те са били постоянно в движение, запасите си от месо са закачали под седлото на конете. Благодарение на труса на конете, то ставало крехко и вкусно. Завръщайки се в родния си Хамбург, Германия, той заръчва на своя готвач да приготви по същия начин месно ястие. Изумени от вкуса на месото остават и неговите гости. Тази рецепта става известна и почти 100 години по-късно тя бива пренесена в САЩ от емигранти. Така попада в ръцете на Луи Лесинг – смятан за „бащата“ на бургерите. Той ражда идеята за крехко месо, поставено в питка със зеленчуци – храна, която става популярни сред различните класи в обществото. Лесинг патентова рецептата си, която бързо се разпростира в различни държави.
В друг край на света, Хамбург, Ню Йорк, през 1885 година, братята Франк и Чарлс Менчис, претендират за авторство над вкусното и лесно за приготвяне ястие. Взимайки участие в градски панаир, те раздавали на желаещите минувачи свински котлет в бяла питка. Неповторимият вкус и това, че ястието можело да се яде на крак, събират огромно количество минувачи, желаещи да опитат вкусната новост. Неочакваният интерес води до изчерпване на свинското месо, а от създалата се ситуация, братята излизат с бързо решение. Те заменят свинското с говеждо месо и продължават да разпространяват нашумелите бургери.
В коя страна бургерът се превръща в най-популярната храна?
До тридесетте години на 19 век, американците отдавали почит най-вече на пицата, пилешките бутчета и на хот-дозите. През 1930 година канзански предприемач основава веригата за хранене White Castle Hamburger, в която основното ястие е хамбургерът – едва тогава бургерът намерил своята настояща популярност сред американците.
Но и не само – бургерът е станал основно ястие и в караваните за бързо хранене. Те съществуват и днес - представляват кафе на колела, което се разполага на места с голям човекопоток, а готвачът в тях се опитва да приготвя храната максимално бързо, но не за сметка на качеството. Така бургерът се превръща в бърза и вкусна храна за хапване на крак. Това го прави много популярен сред забързаните хора по цял свят. Разбира се, в различните страни той се подготвя по различен начин - с местни продукти и съставки.
Променяно ли е името на хамбургера през годините?
През 1921 година, по време на Първата световна война, за кратък период от време бургерът започва да носи името стек Салисбъри. Тази промяна се е дължала на антигерманските настроения по това време.
От какво правят бургерите в различните страни по света?
- Хаваи, Австралия, Нова Зеландия – бяла питка, говежда кайма, сирене, домати, пържен ананас, яйца, бекон, цвекло, маруля, пържен лук.
- Хонконг, Сингапур, Филипини – оризова питка, сирене, тофу, свинско, месо от октопод, скариди.
- Япония – бяла питка, котлет от говеждо, зеленчуци, майонеза, кетчуп, авокадо, уасаби.
- Венецуела – царевичен хляб, сирене, свинско, авокадо.
- Индия, Бахрейн, Малайзия, САЩ – питка, зеленчуци, соев продукт (заместител на месото), фасул, орехи, гъби
Знаете ли, че:
- 60 процента от всички продавани сандвичи по света са бургерите.
- В САЩ това е една от най-предпочитаните храни.
- Сусамовите семена по питката на бургера се появяват през 1960 година. Смятало се е, че те подпомагат храносмилането.
- За една календарна година, в САЩ се продават близо 50 милиарда бургера.
- Научно доказано е, че при изяждането на един бургер едва 15 % от удоволствието се дължи на вкуса.
- Говеждото месо се използва най-често при приготвянето на бургери по целия свят. 71 % от говеждото месо предвидено за обществена консумация се използва за приготвянето на хамбургери и чийзбургери в САЩ.
Коментари към Take a walk down the Burger Boulevard - да си поговорим за бургери